Loengusari RUUM: Tanel Toom

Loengusari “RUUM”

Oktoober 2017 – mai 2018, kord kuus, kl 12.00–15.30

Korraldajad: EMTA lavakunstikool, Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool

EMTA lavakunstikooli valge saal, Toom-Kooli 4, Tallinn

Lavakunstikooli doktoriõppes algatatud loomingulise uurimisprojekti “Ruumi loomise strateegiad kaasaegses teatris” raames toimub õppeaasta 2017/18 jooksul kord kuus üheksast loengust koosnev sari “RUUM”, kus tunnustatud tegijad erinevatelt loomealadelt avavad oma loomingulise suhte ruumiga. Lektorid kõnelevad oma loomingust, hoides fookuses ruumi mõju. Sarjas esinevad filmirežissöörid Martti Helde ja Tanel Toom, lavastuskunstnik Liina Unt, maalikunstnik Kaido Ole, postdramaatiline dramaturg Marion Jõepera, füüsilise ja objektiteatri tehnikaid rakendav lavastaja Izumi AshizawaJaapanist, Euroopa kaasaegse teatri juhtiva trupi Rimini Protokolli dramaturg Imanuel Schipper Saksamaalt ja meetodinäitlemise õpetaja Mihaela Mihut USAst.

Sügissemestri loengute ajakava:

L 14. oktoober: Martti Helde (loeng on toimunud)

L 11. november: Kaido Ole (loeng on toimunud)

L 9. detsember: Tanel Toom

P 14. jaanuar: Izumi Ashizawa (inglise keeles)

Tanel Toom tutvustab oma loengut järgnevalt:

Tanel Toom: “Ruum on üks filmikeele elemente nagu seda on ka näitleja, kostüüm, kaamera liikumine, optika või muusika. Ruumi saab kasutada dramaturgia teenistuses ja stseeni sisemise struktuuri muutuste väljendamiseks samamoodi nagu iga teist filmikeele elementi. Film näeb tihti välja reaalsusega nii sarnane, et vaatajale võib filmis olev ruum tunduda sama loomulik nähtus kui reaalne ruum. Tegelikkuses on filmiruum elementidest konstrueeritud ja igati manipuleeritud nähtus, milles režissöör, kunstnik, operaator, monteerija ja helirežissöör toovad välja iga keskkonna puhul konkreetse loo jaoks vajalikud omadused ning petavad vaataja taju sellisel moel, et luuakse uus ruum – ruum mida tegelikkuses ei ole olemas.”

Loengusarjast on osa võtma oodatud kõik doktorikooli doktorandid, nende juhendajad ja õppejõud, samuti magistrandid ja bakalaureuseõppe tudengid.

Osalejatel palume registreeruda Tanel Toomi loengule e-vormi kaudu hiljemalt neljapäevaks, 07. detsembriks

 

Kursusel osalemise eest on võimalik saada ainepunkte. Osaleda tuleb vähemalt seitsmel loengul üheksast.

1 EAP – loengutes osalemine.

3 EAP – loengutes osalemine ja lõpuessee kirjutamine. Essees analüüsitakse loengukursusel kuuldut läbi oma loomingulise või teadustegevuse prisma. Essee maht 12 000 – 15 000 täheruumi.

Lisainfo:

EMTA lavakunstikooli doktoriõppe koordinaator Madli Pesti madli.pesti@gmail.com

KTKDK doktorikooli koordinaator Aleksandra Dolgopolova doktorikool@ema.edu.ee

 

Loengusarja toimumist toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).

Tagasi