Rahvusvaheline konverents “Ettekääne. Ruum. Performatiivsest ruumist etenduskunstides”
This conference is held in English and in Estonian
4.–5. mai 2018
teater NO99
Ruum on “see kolmemõõtmeline ja lõputu, kus kõik eksisteeriv paikneb ja toimub,” ütleb Eesti keele seletav sõnaraamat. Vanemas eesti keeles kasutatakse sõna “ettekääne” maski tähenduses: käänad endale midagi ette, varjad ennast. Ka ruum on midagi, millega inimene ennast varjab, teisendab. Ruum tõmbab meile kui maski ette. Kus paiknevad selles lõputuses ja varjatuses teatritegijad? Näitlejad, lavastajad, koreograafid, dramaturgid, lavastus- ja helikunstnikud? Kuidas nemad näevad ruumi mõju teatritegemisele? Kuidas nende looming loob ruumi? Või kuidas mõtestavad meie eluruumi filosoofid, arhitektid, kunstnikud?
4.-5. mail toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli ning Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli koostöös kahepäevane rahvusvaheline konverents, kus kõneldakse ruumist etenduskunstides. Konverents toimub lavakunstikooli doktoriõppes algatatud loomingulise uurimisprojekti “Ruumi loomise strateegiad kaasaegses teatris” raames ning lõpetab õppeaastal 2017/18 toimunud loengusarja “RUUM”, kus tunnustatud tegijad erinevatelt loomealadelt avasid oma loomingulise suhte ruumiga. Sarjas esinesid filmirežissöörid Martti Helde ja Tanel Toom, maalikunstnik Kaido Ole, etenduskunstnik Kadri Noormets, füüsilise ja objektiteatri tehnikaid rakendav lavastaja Izumi Ashizawa Jaapanist ning Euroopa kaasaegse teatri juhtiva trupi Rimini Protokolli dramaturg Imanuel Schipper Saksamaalt (loe vestlust teatrikunsti piire nihutavatest töömeetoditest ja etenduskunstide tulevikust siit).
Konverentsi “Ettekääne. Ruum” peaesinejad on rahvusvaheliselt tunnustatud etenduskunstnike duo Signa Köstler ja Arthur Köstler (trupp SIGNA, Kopenhaagen) ning Soome lavastaja ja kunstnik Teemu Mäki. Nii trupp SIGNA kui Teemu Mäki on loonud ühe palju tähelepanu pälvinud lavastuse ka Tallinnas. SIGNA lavastus “Bleier Research, Inc.” oli Tallinna kui Euroopa kultuuripealinna kavas 2011. aastal. See Kopli tänavale Standardi majja kujundatud õõvastav-nostalgiline maailm tungis paljudele üdini. SIGNA (www.signa.dk) loob oma kestvusetendustega unustamatut performatiivset osavõtuteatrit, pakkudes detailideni läbi töötatud lavastusmaailma leitud ruumides: koolides, angaarides, haiglates või ööklubides.
Teemu Mäki lavastus “Harmoonia” Von Krahli Teatris oli pühendatud Eesti vabariigi 90. sünnipäevale 2008. aastal ning see pani meedia kihama rahvussümbolite “omapärase” käsitsemisega. Teemu Mäki (www.teemumaki.com) uusimat, transsoolistest kõnelevat dokumentaallavastust „Muutujad“sai Eestis näha möödunud aastal. Mõlemad skandaalsed teatritegijad on nüüd Tallinnas tagasi tutvustamas ja analüüsimas oma loomingut.
Rahvusvahelistest külalistest esinevad konverentsil ka Tšehhi teatriuurija Radka Kunderová, kes mõtestab ruumi nüüdisaegse dokumentaalteatri kontekstis, ning Läti teatri- ja filmilavastaja Krista Burāne, kes käsitleb oma performatiivseid kohaspetsiifilisi lavastusi, mis on loodud kas tänavale, lihaturule, paneelmajja või hoopis linnusesse.
Konverentsil esinevad veel: Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho, Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna juht Hannes Praks, teatriuurija Eva-Liisa Linder, näitleja Kersti Heinloo, lavastuskunstnik Kristjan Suits, näitleja Maarja Mitt, helikunstnik Hendrik Kaljujärv, koreograafid Raho Aadla, Jaanika Tammaru ja Renee Nõmmik ning dramaturg Marion Jõepera.
- mail kl 17.00 linastub konverentsi raames esmakordselt Eestis Krista Burāne dokumentaalfilm “Muinasjutt tühjast ruumist” (“The Fairytale of Empty Space”, 2017), mis võitis Lätis aasta parima filmi auhinna ja parima animatsiooni preemia. Film portreteerib maailmas tunnustatud Läti lavastuskunstnikku Andris Freibergsi. Feibergs on loonud kujundusi ka paljudele lavastustele Eestis: Elmo Nüganeni lavastustele “Aeg ja perekond Conwayd” (2011) ning “Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.” (2006), Adolf Šapiro lavastusele “Isad ja pojad” (2002) ning Mai Murdmaa lavastustele “Kuritöö ja karistus” (1991), “Don Juani mäng” (1992) ja “Tuleingel” (1998). Andris Freibergs pälvis Eesti teatri aastaauhinna parimale kunstnikule – lavastuse “Isad ja pojad” eest. Film linastub läti ja vene keeles, ingliskeelsete subtiitritega.
Konverentsil osalemine on tasuta. Palume end registreerida siin.
Konverentsi rahvusvahelised külalised kõnelevad inglise keeles, Eesti külalised eesti keeles. Rahvusvaheliste külaliste ettekannete kokkuvõtetega on huvilistel eesti keeles eelnevalt võimalik tutvuda.
Lisainfo: konverentsi korraldaja, EMTA lavakunstikooli doktoriõppe koordinaator Madli Pesti madli.pesti@gmail.com, KTKDK doktorikooli koordinaator Aleksandra Dolgopolova doktorikool@ema.edu.ee.
Vt ka www.lavakas.ee
Konverentsi toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).
AJAKAVA
Neljapäev, 3. mai 19.00 “NOДвенадцать” NO99 (konverentsi osalejatel on võimalik soetada pileteid soodushinnaga)
Reede, 4. mai
10.00 Tervitussõnad
10.20 Toomas Kiho: Meie eluruum. Teoreetiline ja praktiline vaade
10.50 Hannes Praks: Eksimisruum
11.20 Eva-Liisa Linder: Teater kui avalik sfäär. Rahvusidentiteedi diskussioon Eesti nüüdisteatris
12.00 LÕUNA NO99 kohvikus (registreerunutele tasuta)
13.00 Teemu Mäki: What to Do with Space, in Art?
14.00 Arthur Köstler ja Signa Köstler (SIGNA): Staying Places
15.00 KOHVIPAUS
15.30 Radka Kunderová: Performing Time: Space between Materiality and Virtuality
16.00 Krista Burāne: Different Roles of Space in Site-specific Performances
16.30 KOHVIPAUS
17.00-18.30 Filmi Eesti esilinastus: Krista Burāne dokumentaalfilm “Muinasjutt tühjast ruumist” lavastuskunstnik Andris Freibergsist. Kestus 1h 30min, järgneb arutelu.
Sissepääs filmile on TASUTA.
Laupäev, 5. mai
10.00 Priit Põldma: Kokkuvõte esimesest konverentsipäevast
Ruum ja teatritegija: lavastaja, lavastuskunstnik, näitleja, helikunstnik
10.15 Kersti Heinloo ja Kristjan Suits: Ruum kui tööriist, partner ja jutustaja
10.45 Maarja Mitt: Ruum kui näitleja psühhotehniline vahend
11.00 Hendrik Kaljujärv: Ettekujutus ja ruum
11.30 Arutelu
12.00 LÕUNA NO99 kohvikus (registreerunutele tasuta)
Ruum ja teatritegija: koreograaf, etenduskunstnik, dramaturg
13.00 Raho Aadla: Veatute lavaruumide vangistuses
13.30 Jaanika Tammaru: Ruumiline kehalisus
13.45 Renee Nõmmik: Ülevaade lavastuse „DEMULTIPLEXIA“ ideest ja loomeprotsessist
14.05 Marion Jõepera: Teekonna disainist
15.35 Arutelu
16.00 KOHVIPAUS
16.30 Raamatuesitlused:
- EMTA doktoriõppe keskuse loomeuurimuslike doktoritööde sarja alustamine: Marion Jõepera doktoritöö “Ruumitaju loomine ja suunamine kui postdramaatilise dramaturgi peamine töövahend”.
- Lavakunstikooli e-õpik “Teatripedagoogika muutuvas maailmas”, toimetaja Eva-Liisa Linder.
19.00 “Unistajad” NO99 kammersaalis (konverentsi osalejatel on võimalik soetada pileteid soodushinnaga)